NA DVOŘE KARLA IV.
Inspirací pro letošní projekt je opět časopis Pastelka. V jeho průběhu se děti formou hry dozví o životě na hradě za doby Karla IV. Ve školce i na procházkách se budeme zabývat zdravovědou, etiketou, finanční gramotností, volbou povolání a uměním si hrát. Naučíme se písničky o řemeslech, různé pohybové hry a budeme si vyrábět z materiálů, užívaných již ve středověku.
V pěti dvouměsíčních blocích s dětmi probereme pět tematických celků:
- Lidské tělo
- Člověčina – slušné chování
- Čím budu?
- Finanční gramotnost
- Hry a hraní
PROJEKT VESELÁ SLOVÍČKA
Již čtvrtým rokem se věnujeme tomuto úspěšnému projektu, jelikož poruchám řeči je lepší předcházet, než je následně napravovat. V období mezi třetím až sedmým rokem se u dětí rozvíjí řeč velmi dynamicky, vyvíjí se nejen výslovnost hlásek, slovní zásoba, jazykový cit, sluchové a zrakové vnímání, ale i porozumění řeči a její využití v sociálních vztazích. Pro správný rozvoj řeči je také důležitá motorika, sluch a zrak, které se procvičují při hrách, dramatizací a s pomocí pracovních listů. V našem logopedickém projektu se zaměřujeme na přirozený rozvoj všech těchto oblastí:
- rozvoj řečových dovedností
- rozvoj jemné a hrubé motoriky
- obohacování slovní zásoby formou her
- poslech pohádek, příběhů, říkanek, básniček
- dramatizace pohádek, příběhů,
- podnětné prostředí k rozhovorům, diskuzím
- možnost samostatného řečového projevu
Paní učitelka (garantka projektu) prošla intenzivním logopedickým kurzem, velkou pomocí jsou nám i moderní logopedické pomůcky. Nedílnou součástí projektu je spolupráce s paní učitelkou ze základní školy.
Ekoškolka
Cílem programu je, aby děti za pomoci učitelů, rodičů a dalších dospělých snižovaly ekologický dopad své mateřské školy, zlepšovaly prostředí v MŠ a jeho okolí. Jedinečnost metodiky Ekoškolky v 7 krocích umožňuje dětem získat základy dovedností, které použijí nejen ve škole, ale i v dalším každodenním životě. Děti se podílí na všech krocích ve spolupráci s dospělými. Ekoškolka nabízí 4 témata k bližšímu prozkoumání a to jsou:
- odpady
- prostředí
- jídlo
- voda
Tímto projektem chceme hravým způsobem položit základy k ochraně naší krásné přírody.
Maxík
Předškolní děti se na školu připravují s pomocí stimulačního programu Maxík. Na jeho realizaci se společně podílí děti, učitelé a rodiče. Při práci s „ Maxíkem „ je uplatňován laskavý přístup, vyhýbá se negativnímu hodnocení, mentorování a napomínání dítěte. Je kladen důraz na pravidelnost a přesné střídání činností. V 15 lekcích se děti, učitelé a rodiče budou pravidelně věnovat programu, který je zaměřen na:
- nácvik nových pohybových stereotypů
- rozvoj komunikačních dovedností
- rozvoj dílčích funkcí v oblasti zrakové, sluchové, prostorové
- grafomotorické dovednosti
- koncentrace pozornosti.
Program „ Maxík“ je koncipován tak, aby všechny složky byly posilovány rovnoměrně. Je hravý, zábavný i veselý a děti se na něj těší.