„Pomoz mi, abych to dokázal sám.“
V naší mateřské škole se inspirujeme vzdělávacím programem Začít spolu. Jak už název napovídá, tento program vychází ze vzájemné důvěry a spolupráce pedagogů, dítěte a rodiny.
Naším cílem je vytvářet takové prostředí, které podněcuje zvídavost, učí děti se ptát, uplatňovat své vlastní zkušenosti a dávat si věci do souvislostí.
V rámci týdenních plánů jsou dětem nabízeny činnosti v tzv. Centrech aktivit, kde mají bohaté podněty a činnosti pro správný rozvoj svých kompetencí.
Centra aktivit, jako například Domácnost, Výtvarka, Sport, Kostky či Dílna,jsou pracovní koutky různě tematicky zaměřené a vybavené tak, aby stimulovaly děti k aktivitě, hře a práci. Děti se tu učí na základě vlastní zkušenosti, od sebe navzájem, nápodobou a pozorováním. Tím, že děti pracují v malých skupinkách, mohou spolu přirozeně komunikovat, řešit problémy, rozhodovat se, rozvíjet své vyjadřovací schopnosti, chápat a akceptovat rozdíly mezi sebou. Jsou tak vedeny k samostatnosti i spolupráci. Mají možnost si svoji práci zorganizovat, rozdělit si role ve skupince a naplánovat postup. Tím, že děti dostanou možnost volby, jsou však zároveň vedeni k tomu, aby práci dokončily a také provedly následný úklid.
Po ukončení činností se děti opět sejdou v kruhu, kde mohou zhodnotit, jak se jim v centru pracovalo, které činnosti je nejvíce zaujaly, s kým se jim dobře pracovalo, kdo jim v práci pomohl nebo poradil, co nového se v ten den děti naučily, objevily. Hodnotící kruh je důležitým prvkem sebereflexe, rozvoje slovní zásoby a souvislého vyjadřování, kultivují se zde sociální vztahy.
Je pro nás důležitá pozitivní atmosféra, ve které se děti snáze učí samostatně myslet, chtějí zkoušet nové věci. Chybu berou jako příležitost pro další učení, a tak mohou být samy sebou. Jsme pro děti spíše průvodci na jejich cestě k poznávání, respektujeme to, že každé dítě má právo být jiné. A tak tyto prvky programu Začít spolu jsou pro nás velmi důležité, aby z dětí vyrostly osobnosti, které půjdou s úspěchem a radostí dalším životem.
MAXÍK
Předškolní děti se na školu připravují s pomocí stimulačního programu Maxík. Na jeho realizaci se společně podílí děti, učitelé a rodiče. Při práci s „ Maxíkem „ je uplatňován laskavý přístup, vyhýbá se negativnímu hodnocení, mentorování a napomínání dítěte. Je kladen důraz na pravidelnost a přesné střídání činností. V 15 lekcích se děti, učitelé a rodiče budou pravidelně věnovat programu, který je zaměřen na:
- nácvik nových pohybových stereotypů
- rozvoj komunikačních dovedností
- rozvoj dílčích funkcí v oblasti zrakové, sluchové, prostorové
- grafomotorické dovednosti
- koncentrace pozornosti.
Program „ Maxík“ je koncipován tak, aby všechny složky byly posilovány rovnoměrně. Je hravý, zábavný i veselý a děti se na něj těší.
LOGOPEDICKÁ PREVENCE
Úkolem tohoto projektu je předcházet vážným poruchám řeči, které následně téměř znemožňují školní úspěšnost. V období mezi třetím až sedmým rokem se u dětí rozvíjí řeč velmi dynamicky, vyvíjí se nejen výslovnost hlásek, slovní zásoba, jazykový cit, sluchové a zrakové vnímání, ale i porozumění řeči a její využití v sociálních vztazích. Pro správný rozvoj řeči je také důležitá motorika, sluch a zrak, které se procvičují při hrách, dramatizací a s pomocí pracovních listů. V našem logopedickém projektu se zaměřujeme na přirozený rozvoj všech těchto oblastí:
- rozvoj řečových dovedností
- rozvoj jemné a hrubé motoriky
- obohacování slovní zásoby formou her
- poslech pohádek, příběhů, říkanek, básniček
- dramatizace pohádek, příběhů
- podnětné prostředí k rozhovorům, diskuzím
- možnost samostatného řečového projevu
Garantem projektu smí být pouze absolvent intenzivního logopedického kurzu a ke své činnosti využívá moderní logopedické pomůcky. Nedílnou součástí projektu je spolupráce s paní učitelkou ze základní školy, s rodiči dětí a díky nim i s klinickým logopedem.